• آخرین بروز رسانی : 1400/09/14

اخبار > سمینار آموزشی هموویژلانس برای مراکز درمانی سه دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد

اخبار > سمینار آموزشی هموویژلانس برای مراکز درمانی سه دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد

 


  چاپ        ارسال به دوست

سمینار آموزشی هموویژلانس برای مراکز درمانی سه دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد

سمینار آموزشی هموویژلانس توسط انتقال خون استان تهران برای 25 بیمارستان تحت پوشش سه دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران و شهید بهشتی در سالن اجتماعات اداره کل انتقال خون استان تهران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی انتقال خون استان تهران این برنامه آموزشی  که در ماه های اخیر به خاطر پاندمی کرونا از طریق وبیناربرگزار می شد اکنون با فروکش کردن این بیماری با حضور 70 شرکت کننده و حفظ فاصله اجتماعی و رعایت دستور العمل های بهداشتی به صورت حضوری به اجرا در آمد.
مدرسان این دوره آموزشی دکتر مرضیه کریمیان پور ، دکتر سارا مدرسی و دکتر مژگان ناصرانی پور بودند و شرکت کنندگانی از 25 بیمارستان تهران در آن حضور یافتند.
الزامات استقرار سیستم هموویژلانس در مراکز درمانی، نحوه گزارش عوارض حاد و تاخیری و اهمیت کمیته طب انتقال خون وآشنایی با انواع خون اتولوگ و گزارش موردی و آشنایی با الزامات چک لیست ارزیابی نظام مراقبت از خون و بانک خون از جمله مباحث مطرح شده در این دوره آموزشی بود.
همچنین اساتید دوره آموزشی به اهمیت انجام آزمایشات سازگاری قبل از تزریق خون و غربالگری آنتی بادی ها تاکید کردند.
گفتنی است گواهی این دوره آموزشی پس از تایید برای شرکت کنندگان ارسال می شود.
هموویژیلانس به معنای مراقبت از دریافت کنندگان خون و فرآورده های خونی در مقابل عوارض ناخواسته ناشی از انتقال خون است. هموویژیلانس یک سیستم نظارت کشوری بر سلامت خون و فرآورده های آن در تمامی مراحل در زنجیره انتقال خون؛ یعنی از زمان خونگیری از اهدا کنندگان تا پیگیری دریافت کنندگان خون و فراورده ها، گردآوری و تجزیه و تحلیل داده های مربوط به اثرات ناخواسته انتقال خون و تصحیح و اقدامات لازم برای جلوگیری از وقوع مجدد آنهاست.

 

 

 


 

 



١٠:١٤ - دوشنبه ١٧ آبان ١٤٠٠    /    عدد : ٢٢٦٨٢    /    تعداد نمایش : ٨٧



خروج